Cestování po USA autem
Výhody a nevýhody cestování automobilem po USA
Hlavní výhodou cestování autem je samostatnost, nezávislost a flexibilita. Můžeš si plánovat výlety libovolně, bez závislosti na jízdních řádech. Auto Ti umožní dostat se i do oblastí, kam hromadná doprava nejezdí. Další velkou výhodou je rozložení nákladů mezi celou posádku auta. Cestuješ-li s přáteli, náklady na osobu se snižují a cena výletu se dostane na velmi přijatelnou. Když si půjčíš větší, obytné auto, tzv. campervan, odpadá Ti starost s ubytováním a s tím spojené další náklady.
Cestování autem po USA je spojeno i s jistými nevýhodami. Pro některé cestovatele je půjčení auta starostí, stejně tak jako péče o něj a jistá míra zodpovědnosti. Jiní zase mají strach z řízení automobilu v zahraničí a dodržování předpisů. Pravdou je, že řízení auta v amerických velkých městech je pro mnohé noční můrou. S těmito nedostatky je dobré počítat a zvážit je ještě před půjčením.
Silniční pravidla v USA
- V USA se řídí vpravo
- Bezpečnostní pásy jsou povinné pro celou posádku automobilu
- Povolená rychlost se liší stát od státu, většinou je však 104 km/h (65mph), na dálnicích někdy 110 km/h (70mph)
- Semafory v USA jsou umístěny až za křižovatkou, na červenou je povoleno odbočovat vpravo, nejede-li zleva žádné auto
- Na křižovatkách se můžete setkat se značkou „4-WAY STOP“, což znamená, že auta přijíždějící ze všech směrů musí zastavit a do křižovatky vjíždějí podle pořadí, ve kterém přijela
- Úsek, kde je zakázáno předjíždění, je označen nápisem „NO PASSING ZONE“ a dvěma žlutými čarami
- Pro řízení automobilu v USA potřebujete mezinárodní řidičský průkaz
- Automobily jedoucí na kruhovém objezdu dávají přednost automobilům, které k němu přijíždějí (opačně než v ČR)
Některé dopravní značky v USA jsou označeny pouze nápisem, proto je dobré mít alespoň základní znalost angličtiny nebo se značky naučit před cestou.
Zde je ukázka často používaných značek:
- YIELD – dej přednost v jízdě
- PED XING – přechod pro chodce
- ONE WAY – jednosměrná silnice
- WORK AREA – práce na silnici
- DETOUR – objížďka
- BUMP – hrbol na vozovce
Půjčení auta v USA
Řídit automobil v USA mohou osoby starší 21 let, musíš vlastnit řidičský průkaz minimálně rok. Pokud je Ti méně než 25, můžeš narazit na problém a zaplatíš vyšší pojištění. K půjčení auta potřebuješ platební kartu. Půjčovna si na Tvé kartě zablokuje určitou částku jako depozitum kvůli případným škodám.
Větší půjčovny mají pobočky i na letištích. Půjčovné zde však bývá vyšší než v pobočce ve městě. Nejlepší způsob, jak si zarezervovat automobil je rezervace online s velkým předstihem. Zaručíš si tak k dispozici auto podle Tvých představ.
Poplatky za půjčovné se v jednotlivých půjčovnách liší. Některé společnosti účtují navíc poplatky za překročení hranic státu, za překročení limitu ujetých kilometrů, za více řidičů, za pozdní vrácení apod.
Je dobré zaplatit si pojištění Liability Damage Waiver (LDW) pro případ vzniku jakékoliv škody, rozhodně se to vyplatí.
Co nepodcenit při půjčování auta:
- Musíš vlastnit odblokovanou platební kartu s dostatkem financí ke krytí depozitu
- Při vypůjčení musíš předložit český řidičský průkaz i mezinárodní řidičský průkaz
- Zjisti si, zda můžeš automobil vrátit v jiném městě (státě) než jsi si ho vypůjčili
- Zkontroluj si stav automobilu včetně všech škrábanců a ujisti se, že všechny závady jsou zaznamenány ve výpůjčním protokolu
- Při půjčování se zeptej na všechny technické otázky ohledně vozu (řízení automatu, rozložení spacího prostoru, rozměry vozu atd.)
- Zjisti si, jaký typ benzínu budete tankovat (většinou bezolovnatý – unleaded)
- Ověř si, zda máš omezený či neomezený počet ujetých kilometrů
- Zjisti si poplatky účtované v případě více než jednoho řidiče
- Naplánuj si přesně trasu a zjisti placení mýtného a nejvhodnější cestu
Tip!
Některé letecké společnosti nabízejí svým klientům zvýhodněné ceny (někdy bezplatné) půjčení automobilů, tzv. fly-drive package. Většinou se akce vztahuje na koupi letenky přes Atlantik od letecké společnosti nebo tour operátora.
Druhy a značení amerických silnic
Mezistátní dálnice (Interstate Highways) – propojují všechny státy kromě Hawaiie a Alasky. Dálnice mívají číselná označení (dvou až třímístná čísla) společně s písmenem „I“ nebo s názvem „Interstate“).
Kromě mezistátních dálnic existují ještě U.S. Highways, které byly stavěny již ve 20. letech minulého století. V místech, kde nejsou mezistátní dálnice, hrají tyto silnice významnou roli.
Státní dálnice – každý stát má státní i krajové silnice. Silniční pravidla (rychlostní omezení, počet jízdních pruhů, značení silnic, …) na jednotlivých silnicích se liší podle kraje a státu.